Hayat Ağacı izle

Yapım: 2010, 2011 ~ ABD, İngiltere
Tür: Bilim Kurgu, Dram, Fantastik
Yönetmen: Terrence Malick
Oyuncular: Brad Pitt, Sean Penn, Jennifer Sipes, Fiona Shaw, Alexandria Deberry, Dalip Singh, Jessica Chastain, Pell James, Joanna Going, Brayden Whisenhunt, Jodie Moore, Michael Showers, Chris Orf, Cole Cockburn, Crystal Mantecon, Danielle Rene, Erinn Allison, Gerardo Dávila, Jackson Hurst, Kathryn Rawson, Kimberly Whalen, Lisa Marie Newmyer, Nathaniel Holt, Robin Read, Tamara Jolaine, Tori Ramert, Will Wallace, Zach ırsik
Senaryo: Terrence Malick
Yapımcı: Sarah Green, Bill Pohlad, Nicolas Gonda, Ivan Bess, Dede Gardner, William Pohlad, Grant Hill
Görüntü Yönetmeni: Emmanuel Lubezki
Müzik: Alexandre Desplat
Süre: 2 saat 18 dk
Gösterim Tarihi: 25 Kasım 2011 (Türkiye)

Konusu: 1950′lerde geçen film, büyüdükçe masumiyetin kaybına tanık olan çocukların hikayesini anlatıyor.

Bir çok festival filminde olduğu gibi, bu filmin de belirgin bir olay örgüsü yok. Bu sebeple Hollywood filmlerinin o renkli, hareketli sahnelerine alışmış izleyici kitlesinin sıkılmış olması son derece normal. 2 saat 18 dakika boyunca aslında yaşam ve ölüm konulu fotoğraf karelerini izliyoruz. Diyaloglardan çok insanların iç seslerini dinliyoruz. Zıt karakterli iki insanın çocukları olarak dünyaya gelmiş 3 çocuğun, büyüme süreçlerinde kendilerini bulma çabaları, zıtlıkların çatışması, zaman zaman Tanrı’ya isyan ve sığınma duygusu göze çarpıyor.

Filmde gizliden bir din teması da var, bu nedenle kilise müzikleri filmi çok güzel tamamlamış. Oyuncuların tamamı, figüranlar da dahil olmak üzere rollerine çok güzel oturmuşlardı. Tek bir oyuncunun, tek bir yanlış, eksik veya abartılı bir hareketine bile rastlamadım. Üstünde düşünülmüş, uğraşılmış, emek verilmiş bir film.

Filmin psikolojik yanı ağır basmakta, kendimizle yada tanrı ile konuşmak için hep yöneldiğimiz içimizdeki düşünceler üzerine kurulu hani hepimizin ara sıra yaptığı olaylara farklı bir çerçeveden bakmaya çalıştığı zor ama garip yolculuk, gelecekte unuttuğumuz, kaybettiğimiz birini hatırlamaktır bazen, bazen inanılmaz üzülmek bazen de inanılmaz sevinmektir, yorulmaktır, pişman olmaktır kısacası hayatı yaşadığımız kadar sorgulamaktır. İlk dakikalardaki görüntülerin yalınlığı, sakinliği gerçekten çok hoşuma gitti sanki umutsuzluğa düşmüş birinin evren ve kendi içindeki güzellikleri, çirkinlikleri, farklılıkları, benzerlikleri keşfetmesi, ruhun ve evrenin derinliklerine yolculuk yapması gibiydi. İnsanın içindeki savaşlar önemlidir çünkü sonuçlar her zaman gerçeği oluşturur. Zor bir film çünkü film boyunca senaristin psikolojik dünyasına yolculuk yapıyorsunuz, sonunda onu oluşturan bütün anıları, insanları, onun yöntemiyle bir boşluğa terkedip, birinin size sunduğu dünyadan uzaklaşıyorsunuz. Son olarak öyle arkadaşlarla oturup, izlenesi filmlerden değil süresi uzun olduğu için her an yanınızdakilerin sıkılıp, filmin içine etmeleri muhtemel bu yüzden tek başınıza, sakin kafayla izleyin.

Hayat Ağacı izle

Advertisements

About pembelim

oylesine yazacağim bakalim neler olacak.

Posted on October 13, 2011, in Film izle and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: